Posted on

Three titles decided as North East football league closes

Three titles decided as North East football league closes
Je Belle took home the Under-19 division championship title

Share

The three remaining titles of the 2019/2020 Hairoun/ National Lotteries Authority North East Football League, were decided Sunday 2 February at the Chili Playing Field.

First to be in jubilation were SV United lads, who took the Under-15 division with a 2-1 win over DESCO.

SV United’s goals came from Mitron John and Shurtney Charles, while Emi Balcombe replied for DESCO.

Three titles decided as North East football league closes
SV United took home the Under-15 division championship title

But, it was then a bitter-sweet win for Je Belle over Owia United in the final of the Under-19 division.

Je Belle, after goals from Kamol Griffith, Terrason Joseph and Kimron Cruickshank, were leading their opponents, when seconds before the half-time whistle, the Owia United team was ordered off the field by their coach Dwight Baptiste.

The last title decided on the evening was pouched by Chapmans. A single strike from Hosni Chandler, gave Chapmans the Village title.

The three winners on Sunday joined other title holders which were previously decided.

Before Sunday, DESCO won the Under-13 futsal, female division – Owia United; club division – Je Belle and village knock-out – Langley Park.

Honours list

Best Defenders: village division – Kurtney Pompey – Langley Park; club division – Cordel Cupid – Jebelles; females division – Tracey Byron – Owia United; Under-15, Emi Balcombe – DESCO and Under-19 – Iriel Matthias, also of DESCO.

Three titles decided as North East football league closes

Best goalkeepers: village division – Kensley Joseph – Diamonds; club division – Jamaine Jarvis – SV United; female division – Hannah Charles – Owia; Under-15 – Keniel Delecia – SV United and Under-19 division – Jimmel Lewis – Je Belle.

Best midfielders: village division – Davano Bynoe – Chapmans; club division – Shaville Barker – SV United; female division – Annique Johnson – SV United; Under-15 – Duvanie Williams – SV United and Under-19 – Terrason Joseph – Jebelles.

Best strikers: village division – Brandon Johnson – Chapmans; club division – Brandon Johnson/Trezine Dasouza, both of Je Belle; female division – Samaya Connell – SV United; Under-15 – Mitchron John – SV United and Under-19, it was Kamol Griffith of Je Belle.

And, the best coaches were adjudged as follows: village division – Delroy Charles – Chapmans; club division – Desroy Adams – SV United and female division, it was Alistair Williams of Pride and Joy.

LAST NEWS