Posted on

CW Prescod and Renaissance: 2010 Dance Festival winners

CW Prescod and Renaissance:  2010 Dance Festival winners

Share

The best of the best in dance was displayed at the finals of the 9th edition of the National Dance Festival, which culminated last weekend.{{more}}

The 27 finalists did not disappoint the audience in the packed Peace Memorial Hall, as the event, organized by the Ministry of Culture and sponsored by the Kingstown Co-operative Credit Union, ended on a high note on Saturday, October 2.

The CW Prescod Primary School and the Renaissance Dancers claimed the title of most outstanding school and groups of the competition, on a night when more than 20 awards were handed out to the top performers of the competition.

Despite not grabbing any of the individual titles awarded, CW Prescod, whose dances were choreographed by Claydonna Peters, was adjudged the overall schools winner, after solid performances throughout the night.

The Questelles Government School, choreographed by Maxine Browne took the awards for most outstanding social and modern dances and also most outstanding duet.

Other winners in the schools division were the Biabou Methodist School for most traditional dance, South Rivers Methodist for most outstanding creative folk, and the Lowmans Leeward Anglican for most outstanding hip hop.

The most versatile school dancer was Moriah Thomas, most promising dancer was Minerva Clarke, of the Junior Dance Club, and most expressive dancer Arie Soleyn.

In the community groups division, the Renaissance Dancers took the award for the most outstanding traditional dance, most outstanding creative folk (junior), and most outstanding social group, on their way to taking the overall title.

The Arabesque Dance Theater were the winners of the most outstanding creative folk (senior), most outstanding hip hop (junior), and most outstanding duet.

Other winners were most outstanding solo (junior), Minerva Clarke, and most outstanding solo (senior), Janine Knights.

Knights was also adjudged the most expressive dancer, with Nicholas Bartholomew awarded the most promising dancer and Juanita Phillips most versatile dancer.

Saturday’s finals saw the performance of Cuban dancers Rafael Hernandez Clavijo and Diamela Rodriguez Abreu and percussionist Yuliet Abreu Fernandez.

The competiton was judged by Gregor Brady and Keith Williams.

LAST NEWS